Author: P***i
Date:
Review: These are very good. They also have three modes and are lightweight so easy to handle and hang from the ceilings
3 Lighting Modes: The LED Camping Lantern comes with 3 modes: Full brightness, half brightness, Low brightness, Just select your preferred mode according by pressing the round push. Multi-functional Hook Design: With a handy hanging hook on the top, it can be used as a handheld flashlight or hanging camping tent lig USB and Solar Rechargeable: This LED camping lantern has a built-in rechargeable battery, can USB and Solar Rechargeable. Wide Application: This LED lantern is addition to any situation – can be used for camping, night light, hiking, home, fishing, storms, indoor, mountaineering,emergency lighting, home power outage and tent decoration. Compact and Lightweight: Led tent light size(7.6 X 2.4 inch). You can easily store it in your backpack for outdoor activities or using as an emergency light.
| Material | ABS |
| Features | Lightweight |
| Light Source | LED Lights |
| Style Type | Round, 1-pack |
| Power Supply | Battery Powered(Rechargeable Battery) |
| Type | Bulbs(LED) |
| Lumens | 2000LM |
| Color Temperature | 3800K |
| Voltage | 24V |
| Power | 8W |
| Batteries Included | Yes |
| Certification | FCC |
| SKU | sq25072375355788181 |
Author: P***i
Date:
Review: These are very good. They also have three modes and are lightweight so easy to handle and hang from the ceilings
Author: t***m
Date:
Review: Excellent
Author: k***i
Date:
Review: I was t expecting these to be as bright as they are. They have several different settings of brightness. Super useful for camping or to put in closets that aren’t well lit.
Author: l***e
Date:
Review: When they get set up I’ll have more to say. They look good.
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.