
New - Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 16" IPS AMD Ryzen 5 7535U 2.9GHz 8GB RAM 256GB SSD WIN11P, Black
Price and availability
Plug(Voltage):
GPU Type
Integrated
Memory
8

Integrated
8
Experience powerful performance with the Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 (AMD) laptop. This entertainment-focused notebook features an AMD Ryzen 5 processor, 8GB DDR5 RAM, and a 256GB SSD for quick access to your files. The 16" IPS display and AMD Radeon 660M Graphics deliver vibrant visuals, while the backlit keyboard and 10-hour battery life offer convenience and productivity. Windows 11 Pro provides a secure and efficient operating system for professional use, and multiple ports and wireless connectivity options enhance the laptop's versatility. Get reliable and stylish performance ideal for work and play with the ThinkPad E16 Gen 2. Ensure your information remains and secure with an array of built-in security solutions. You get a high-quality user-facing 1080p webcam with a privacy shutter to prevent unauthorized viewing. A touch-style fingerprint reader found on the power button uses biometric data to log you into your system quicker.
| Plug(Voltage) | US A Type Plug(110-127V) |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size Range | 16" - 16.9" |
| Screen Size | 16.0" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| HDD Type | SSD |
| Memory Type | DDR5 |
| Screen Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | No |
| Power Supply | Power Adapter |
| SKU | se260325052259376288273 |
Brand Name: Lenovo
Brand Page: https://us.shein.com/Brands/Lenovo-sc-014138194.html
About: Lenovo is a global technology company founded in China with operations in 180 markets. Focusing on global development, Lenovo has established a diverse corporate culture and operating model in the industry, serving more than 1 billion users around the world. As a trusted global leader in the tech industry, Lenovo helps customers grasp tomorrow's technology and change today's world.
Quality: 8887843 people said the quality is very good!
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.