
Refurbished - LENOVO THINKPAD L15 GEN 3 15.5" FHD AMD RYZEN 5 PRO 5675U - 16GB RAM, 512GB SSD - Webcam, Bluetooth - Windows 11 Pro
Price and availability
Plug(Voltage):
Color
Black
Memory
16GB

Black
16GB
<p>The LENOVO THINKPAD L15 GEN 3 is built to handle everyday computing needs with ease. Featuring a 15.5" FHD (1920x1080) display. It delivers sharp visuals and vibrant colors that's great for work, streaming, or study sessions.</p><p>Powered by the AMD RYZEN 5 PRO 5675U CPU, it offers fast performance for multitasking from browsing and document editing to more intensive creative work.</p><p>16GB of RAM ensures fast, responsive performance for multitasking, video conferencing, and productivity apps. A 512GB SSD storage gives you plenty of space for apps and media while keeping system performance fast and responsive. Pre-loaded with Windows 11 Pro operating system, this laptop provides a secure, modern environment for both work and play.</p><p></p> <ul> <li>Processor: AMD RYZEN 5 PRO 5675U</li> <li>Memory (RAM): 16GB</li> <li>Storage : 512GB</li> <li>Screen: 15.5" FHD (1920x1080) Non-Touch</li> <li>Operating System: Windows 11 Pro</li> <li>AC Adapter: Included</li> <li>Condition: Excellent Condition - May have minor cosmetic scratches or minor paint issues on the outside casing. All our computers go through intensive testing by certified technicians and professional testing software.</li> </ul><p>TCRCC</p>
| Plug(Voltage) | US A Type Plug(110-127V) |
| Condition | Refurbished |
| Battery Life | 3-5h |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size Range | 15" - 15.9" |
| Screen Size | 15.5" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| CPU Family | Ryzen 5 |
| Operating System | Windows 11 |
| Screen Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | No |
| Power Supply | Power Adapter |
| SKU | se260421100599620058141 |
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.