
Refurbished - Lenovo ThinkPad T14 G2 Laptop Intel Core I5-1145G7 16GB RAM 256GB SSD 14.0" FHD Windows 11 Pro
Price and availability
Plug(Voltage):
Color
Black
HDD
NO HDD

Black
NO HDD
Although thin and light, it does not compromise on performance. It features the latest 11th Gen Intel Core processors, ultra-fast SSD storage, and modern connectivity ports.<br><br> 11th Generation Lenovo T14 Gen 2 14" FHD Laptop<br> Intel Core i5-1145G7 vPro ( 2.6 GHz up to 4.4 GHz, 8 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)<br> <b>Graphics</b>: Integrated Intel Iris Xe Graphics (functions as UHD Graphics in single-channel memory configs)<br> <b>Display</b>: 14" FHD (1920 x 1080), Non-touch, Anti-glare, IPS, 300 nits, 72%<br> NTSC<br> <b>Memory</b>: 16GB Soldered DDR4-3200 ( one DDR4 SO-DIMM slot)<br> <b>Storage</b>: 256GB M. 2 2242 PCIe NVMe SSD<br> <b>Port</b>: 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On), 2x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.0, 1x microSD card reader, 1x Headphone/mic combo jack<br> <b>Webcam</b>: IR, HD 720p, with privacy shutter<br> <b>Connectivity</b>: Wi-Fi 6 ( 802.11 ax) and Bluetooth 5.1<br> <b>Audio</b>: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio<br> <b>Keyboard</b>: Standard 6-row "chiclet" style, w/ backlight<br> <b>Operating System</b>: Windows 11 Pro<br> <b>Color</b>: Black
| Plug(Voltage) | US A Type Plug(110-127V) |
| Condition | Refurbished |
| Brand | Lenovo |
| Screen Size Range | 14" - 14.9" |
| Screen Size | 14.0" |
| CPU Family | Core i5 |
| Operating System | Windows 11 |
| Touchscreen | No |
| Power Supply | Power Adapter |
| SKU | se260513020501715640828 |
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.