Author: L***r
Date:
Review: Love it 🥰 for the price can’t believe it really works. Comes with a lot of variety of things and it works really good.
Color: Black
Size: one-size
[Complete Tattoo Kit]: Once you receive the tattoo gun kit, you can start working immediately, ensuring continuous operation with enhanced power and long-lasting stability. Compatible with all tattoo ink cartridges and needles. Package includes: 1 tattoo pen, 1 USB fast charging cable, 10 tattoo needles, 7 bottles of tattoo ink, 10 ink cups, 1 bandage, 1 practice sheet, 1 pair of gloves, 1 ink cup holder, and 2 transfer sheets. ✍[Wireless Tattoo Machine]: The entire casing of the wireless tattoo machine is crafted from aluminum alloy, meticulously crafted for lightweight precision. The machine measures 123 mm/4.84 inches long and 25 mm/0.98 inches in diameter. The net weight of each pen is 167 grams. ⚡️[Tattoo Motor]: Perfectly compatible with eyeliner and smudgers. Easily covers and protects. Efficiently changes ink cartridges. The gear drive mechanism provides stronger power, minimal vibration, minimal skin damage, fast application speed, and no heat during extended operation. [High-Capacity Tattoo Battery]: 1200mAh battery capacity, provides 4-6 hours of operation. Adjustable voltage from 5V to 12V. ❤️[Note]: Beginners are recommended to practice with the 10-piece wireless tattoo set. Please purchase high-quality ink if necessary. The tattoo needles are made of 316 medical stainless steel and feature a high-density transparent plastic body for easy tattooing and improved visibility.
| Material | Aluminum Alloy |
| Occasion | Salon |
| Color | Black |
| Type | Tattoo Guns |
| Power Supply | Battery Powered(Rechargeable Battery) |
| Batteries Required | No |
| Charger Certification | CE |
| Batteries Included | Yes |
| Length | 4.9 in |
| Width | 7.7 in |
| Height | 3.9 in |
| SKU | sb25050601348138011 |
Author: L***r
Date:
Review: Love it 🥰 for the price can’t believe it really works. Comes with a lot of variety of things and it works really good.
Color: Black
Size: one-size
Author: r***y
Date:
Review: Great quality I would recommend for any beginners tryna do line work
Color: Black
Size: one-size
Author: m***s
Date:
Review: my husband love it
Color: Black
Size: one-size
Author: h***1
Date:
Review: Perfect set up everything you need to get started thinking about buying another for a back up
Color: Black
Size: one-size
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.