Author: P***s
Date:
Review: not first time getting so i definitely recommend
Color: Banana
Size: one-size







Oil stands zero chance against this mattifying loose powder. Tap into our Blur in a Bottle Loose Setting Powder with your favorite powder puff or brush to press snooze on smile lines and creasing. The long lasting finish you'll get with this powder will also keep oil at bay and your glam fresh for hours on end. If you love a blurred, matte finish, this powder will be your new best friend.
| Ingredients | Alcohol-Free, Vegan, Fragrance-Free |
| Color | Banana |
| Benefits | Invisible Pores |
| Finish | Matte |
| Texture | Loose Powder |
| Height | 4.28 cm |
| Length | 6.56 cm |
| Net Weight | 30 g |
| Width | 6.22 cm |
| SKU | sb25012181588188188 |
Brand Name: SHEGLAM
Brand Page: https://us.shein.com/Brands/SHEGLAM-sc-01429018.html
About: Premium, Innovative, Affordable & 100% CRUELTY FREE. SHEGLAM provides high-quality cosmetics at fair prices by only partnering with the best&world-class manufacturers. We believe GLAM isn't just for a select few. Beauty isn't a gift, it's a RIGHT!
Quality: 8478575 people said the quality is very good!
Author: P***s
Date:
Review: not first time getting so i definitely recommend
Color: Banana
Size: one-size
Author: S***e
Date:
Review: The Blur in a Bottle Loose Setting Powder is a total game-changer for a flawless finish! The translucent formula is lightweight, blends seamlessly, and sets makeup without leaving a white cast. It instantly blurs pores, fine lines, and excess shine, giving my skin an airbrushed look. It keeps my makeup in place all day without feeling heavy or cakey. Whether I use it for a quick set or baking, it delivers a smooth, soft-focus effect. Perfect for both oily and combination skin types, this powder is a must-have for a perfect finish!
Color: Translucent
Size: one-size
Author: b***1
Date:
Review: LOVE IT!! i got everything I ordered and came earlier than expected. Came with good packing and well-handled. The quality id also superd. LOVE EVERYTHING SHEIN AND WILL ORDER AGAIN 🥰🥰🥰
Color: Translucent
Size: one-size
Author: c***l
Date:
Review: I used this powder to set my face and think it works really well and it’s easy to apply
Color: Translucent
Size: one-size
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.